- Чи сподобався учням майстер Федір Демидович?
Федір Демидович був уже пенсіонером, але погодився взяти групу. Хлопцям він сподобався своїм почуттям гумору, добрим ставленням, працьовитістю, мудрими словами. Можна згадати, наприклад, як Федір Демидович збирав подорожник, а потім лікував ним хлопців, які мали садна від молотків.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи справедливою буде помста бездушному шоферові?
На мою думку, ця помста буде справедливою, адже Шофер зробив дуже погано, Павло міг вбитися, коли падав з кузова.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому вони не хотіли, щоб прах Івана Івановича був перенесений до братської могили?
Для друзів ця могила була місцем зустрічей, вони навіть говорили, що зустрічаються біля Івана Івановича. Хлопці не хотіли, щоб солдата викопали і забрали до братської могили, бо: "Тут під шляхом, на виду – раз, тополька – два, оградка – три, до того ж дівчата наші кругом горбка насіяли потурнаку, а на самій могилі нагідок та гайстрів насадили".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому, на вашу думку, повість має назву "Вогник далеко в степу"?
Споконвіку наш народ вірив у силу Вогню. Вогонь – це основа життя людини, без нього неможливе життя на землі. Так, біля вогнища можна зігріти своє тіло. А вогник, який тліє в душі кожного з нас, зігріває інших людей. Цей вогник – доброта, щирість, людяність, милосердя. До нього завжди прагне людська душа. Вогник – це символ майбутнього життя хлопців, надії на щастя. Він поки що "далеко в степу", але своїм чесним і безкомпромісним життям, працею, дружбою вони щодня потроху наближають його.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яка художня деталь в прикінцевому епізоді найвиразніша, звертає на себе увагу, зворушує?
У фіналі повісті найвиразнішою художньою деталлю є скибка хліба з сіллю, яку Гришуха простягає Павлові. У ті важкі часи, коли діти війни жили впроголодь, хліб, який видавали в училищі на сніданок, обід чи вечерю, дуже цінувався.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Який образ-символ є у повісті?
У повісті образом-символом є вогник.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Якими були взаємини хлопців? Чи можна це назвати справжньою дружбою?
Павло, Василь Силка, Василь Обора і Василь Кібкало були справжніми друзями. Їх об'єднувало не лише навчання в училищі і спільна дорога туди і назад. Хлопці проводила разом вільний час. Зокрема, вони збиралися щонеділі і грали на балалайках і бубні, ділилися один з одним планами на майбутнє, розповідали про свої захоплення. Дещо осторонь тримався Василь Кібкало, адже йому подобалася Маня, яка стала дівчиною Павла.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які автобіографічні моменти є у творі?
Повість значною мірою автобіографічна, бо як і її герой, Григір Тютюнник першого повоєнного року прийшов у ремісниче училище, а закінчивши його, працював на заводі слюсарем.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які морально-етичні уроки дає повість Григора Тютюнника "Вогник далеко в степу"? Яка її ідея?
Автор намагається показати, що життя підлітків після війни було важким, проте сповненим людяності, чуйності, доброти й тепла. Повість дуже повчальна. Зараз досить важко уявити, що чотирнадцятирічні хлопці можуть заробляти не тільки на себе, а й на власні сім'ї, а також, беручи на себе значну відповідальність, бути ощадливими й дбайливими. Нелегке життя не озлобило героїв повісті, навпаки, зробило переважну більшість із них щедрими, готовими кожної хвилини прийти на допомогу товаришеві...
Читати відповідь повністю →