- Про зустріч Петра Колодуба з дідами Платоном і Савкою ми довідуємося не від автора, а від самого Колодуба. Як це впливає на розуміння й сприймання твору?
Читач дізнається про дідів Платона і Савку з розповіді Петра Колодуба, тому бачить усі події крізь точку зору самого командира. Розповідь, яка ведеться від імені Колодуба (від першої особи) спонукає читача перейматися його історією і переживати за долю героїв.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У чому полягає моральний урок самовідданого вчинку дідів Платона і Савки? Чому ви так думаєте?
Діди Платон і Савка пожертвували власними життями, щоб знищити ворога, і показали урок самовідданого вчинку. Вони спокійно ставилися до смерті: "Кому на війні судилося вмерти – так не викрутишся", – говорить старий Савка. Діди Платон і Савка доводять, що вміють не лише дорікати. Вони – справжні патріоти, бо ладні віддати за Батьківщину життя: діди перекинули човна з нацистськими вояками й самі загинули у хвилях Десни разом із ними.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У чому полягає урочиста піднесеність фіналу оповідання?
Урочиста піднесеність фіналу оповідання полягає в тому, що бійці, дізнавшись про героїчну смерть дідів Платона і Савки, встають, віддаючи їм честь хвилиною мовчання, а Колодуб став на одно коліно, і всі послідували за його рухом. "Готові до бою? – спитав Колодуб і виріс перед бійцями, як дід Платон на Десні. – Готові на будь-який огонь!!!"
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто, за словами Петра Колодуба, "перевернув йому всю душу"? Якими були обставини їхньої зустрічі?
Петро Колодуб говорить так про дідів-рибалок, з якими зустрівся під час відступу радянських військ під навалою німців.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи багато у творі розлогих, докладних портретів, пейзажів, інтер'єрів? Чому, на ваш погляд, письменник обрав лаконічну форму вислову?
У творі мало докладних портретів, пейзажів, інтер'єрів, форма вислову лаконічна, бо цього вимагає жанр оповідання. Проста, невимушена розповідь плине у традиційній для геніального майстра романтичній оповіді. Динамічні діалоги, глибина психологічних портретів, яскрава емоційність – визначальні риси оповідання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи мали право, на ваш погляд, Платон і Савка так суворо критикувати вояків? Чому? Можливо, насправді вони співчували солдатам, а гострим словом тільки намагалися зміцнити їхній дух?
На мою думку, діди мали таке право, адже солдати, які відступали, кидали їх напризволяще перед німцями. Крім того, діди насправді співчували солдатам і намагалися своїми дошкульними словами викликати у них гнів до загарбників, бажання повернутися і відвоювати рідну землю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи позначилося на оповіданні захоплення автора малюванням?
На мою думку, на оповіданні позначилось захоплення автора малюванням. Наприклад, про це свідчить пейзаж: "Сонце давно вже зайшло. Але його проміння освітлювало ще з-за горизонту верхи велетенського нагромадження хмар, що насувалися з заходу на все небо. Хмара була важка, темно-темно-синя, внизу зовсім чорна, а самий верх її, самий вінець майже над нашими головами, було написано шаленими крученими криваво-червоними і жовтими мазками...".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому дід Платон у розмові із солдатами згадав героя народної пісні Морозенка?
Дід Платон згадує у розмові із солдатами Морозенка, цього відомого козацького лицаря, який відзначався нечуваною хоробрістю, щоб поставити у приклад, бо хоч Морозенко загинув, слава про нього живе багато століть: "Людська душа молодецька сильніша за всяку танкетку! Була, єсть і буде! Як то в піснях про Морозенка співають: "Де проїхав Морозенко – кривавая річка".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому саме перед боєм солдати розпитували Петра Колодуба про секрет його безстрашності?
Солдати, а саме Іван Дробот, розпитували Колодуба про секрет його безстрашності перед боєм, бо усі розуміли, що завтра будь-хто з них може загинути, а командир з усіх боїв виходив живим. Тому бійцям було цікаво почути секрет, як вижити у страшному пеклі війни.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому, на вашу думку, діди Платон і Савка вчинили саме так?
Діди Платон і Савка не боялися смерті і вирішили зробити дійсно героїчний вчинок, пожертвувавши своїм життям. Їхні сини теж справжні герої, тому діди не могли вчинити по-іншому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →