Карпенко-Карий Іван — Сто тисяч
Контрольні запитання
- Визначте характер конфлікту п'єси
У п'єсі основний конфлікт між ідеєю духовності як основи людського життя та жадоби до грошей як причини руйнування та деградації особистості.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Гершко не перший шахрай, що звернувся до Калитки. Як ви вважаєте, чому вони обрали саме його об'єктом шахрайств?
Калитку обрали об'єктом шахрайств тому, що він простий селянин, довірливий, простий, шукає легкої наживи і надто поспішає.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Де відбуваються події дії першої твору?
Події дії першої відбуваються у хаті Герасима Калитки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть на конкретному прикладі з тексту твору, що мова дійових осіб є яскравим виражальним засобом
Мова дійових осіб є важливим засобом типізації та індивідуалізації, тобто характеристики героїв. Кожному герою драми "Сто тисяч" властиві певні особливості. Вони виявляються в складі лексики, у фразеологічних зворотах, вживанням загальнонародними словами, діалектизмами, улюбленими висловами, приказками тощо. Наприклад, мовлення Бонавентури пересипане французькими словами: "А тепер, ле-козак, пур ашеве, сон е дюкасьєн, альом.", "Старики — емпе-амуре ! Ха-ха-ха! За щупом я сюда вернулся...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть і прочитайте комічні епізоди в дії другій трагікомедії
Комічними епізодами у дії другій є: у другій яві, коли Герасим розповідає копачеві про те, як зранку прокидаються і беруться до роботи його робітники; у шостій яві — Герасим свариться з жінкою, але коли входить Савка, вдає зразкового чоловіка і називає жінку "Парася"; у яві одинадцятій, коли Герасим б'є Параску, хапає за очіпок, але раптово цілує, бо у хату заходить копач. На перший погляд комічні епізоди, коли Герасим відбирає хліб і Клима, а також, жаліючи коней, виряджає дружину до церкви пішки, — є сатиричними і навіть трагічними.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть приклади ремарок (2–3) з дії другої трагікомедії. Яку роль вони відіграють?
Параска (на дверях, з дійницею в руках), Герасим (Запирає двері, виймає гроші й розглядає), За дверима голос Параски: "Та відчини-бо!". Ремарки – авторські пояснення в драматичному творі щодо умов і часу дії, зовнішнього вигляду, жестів, міміки дійових осіб. Саме в ремарках міститься авторська характеристика й оцінка подій і героїв. Наприклад, ремарка Герасим лічить гроші… Перелічивши, ліче другий раз підтверджує, що чоловік любить гроші боїться прорахуватися.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На вашу думку, якби Герасим розповів дружині про план купити фальшиві гроші, що б вона йому порадила? Пригадайте, якою, на відміну від чоловіка, постає в п'єсі Параска.
На мою думку, якби Герасим розповів Парасці про свій план, вона б порадила не робити цього, адже, на відміну від чоловіка, вона тверезо мислить, наприклад, розуміє, що найкраща дружина для Романа – Мотря. Параска працьовита і звикла все здобувати власними силами, а купівля фальшивих грошей для неї була б ще й гріхом, адже вона богобоязлива.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Опишіть стан душі, який називають несамовитістю. Які епізоди дії четвертої свідчать про те, що Калитка перебуває саме в цьому стані? Чи співчуваєте ви персонажеві? Чому?
Несамовита людина – це та, яка не здатна відповідати за свої вчинки, дії, контролювати їх. У дії четвертій яскравими прикладами несамовитості Герасима є епізод, де він уже з мішком грошей хоче позбутися Параски з хати: "Герасим (несамовито підступи до неї). Я тебе попитаю! Я тобі покажу… я… я… тебе уб'ю… Я тебе задавлю, коли будеш лізти у вічі! Геть пішла!". Найяскравішим прикладом є цей: "Савка. Отже збожеволіє! Куме, заспокойтесь; що з воза впало, те пропало...
Читати відповідь повністю → - Про що свідчить історія відвідин Пузиря Романом Калиткою? Як би на місці Пузиря повівся сам Калитка?
Відвідини Романом Пузиря свідчать про те, що сина Калитки сприймають як бідняка, не поважають, а копача використовують для того, щоб посміятися. Про відвідини Роман говорить так: "А Пузир одказує: голяк масті, чирва світить! Нехай, каже, розпряга коні та йде у застольну, там і пообідає, у мене гості не такі, щоб рядом його посадить.". На місці Пузиря Калитка вчинив би так само.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Проведіть мовне дослідження. Випишіть у робочий зошит по одній репліці Герасима Калитки, Невідомого, копача й Савки, у якій слова героїв промовисто свідчать про рівень їхньої освіти й культури
Калитка: "Я придивився: як тілько вчений, так і голодрабець: ні землі, ні грошей, і таки дурень дурнем — застав його коняку запрягать, то й не запряже, він зараз полізе по книжках, по тих ріхметиках шукать, як це робиться".
Невідомий: "А между прочім, візьміть. Так у понєдєльнік увечері ви будете на вокзалі у тому місці, де для мужчін і для дам, — розумієте?".
Копач: "…Командовал зводом, так пров'янт і фураж часто получав, знаю їх, да і они меня знають!..
Читати відповідь повністю →