Айзек Азімов — Фах
Контрольні запитання
- Висловіть ваше ставлення до експериментів, що відбувалися в державі майбутнього?
Ці експерименти мені здаються антигуманними, адже люди майбутнього не рівні у своїх можливостях. У майбутньому людина не має вибору, чим займатися, бо це визначає система освіти. Видається дивним, що творча людина трапляється тільки одна на десятки чи сотні тисяч, а інші повинні виконувати роль "гвинтиків". Дивно також, що кожна людина, яка отримує один раз усі знання по стрічках, у ході прогресу, коли з'являються нові винаходи, прилади, апарати, — просто не вміє ними користуватися...
Читати відповідь повністю → - Виявіть ознаки фантастики у творі (у сюжеті, образах, художньому часі й просторі).
У сюжеті: вміння читати і усі знання та інформація "записуються" у голову людині за один день; люди їздять скімерами; люди переселяються на інші планети.
У образах: новіанин з іншої планети.
У художньому часі й просторі: майбутнє, населення Землі — 8 мільярдів, людство живе на інших планетах, усі говорять єдиною мовою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте власний прогноз розвитку суспільства, змальованого письменником у повісті "Фах".
Суспільство розвиватиметься і ставатиме технічно досконалим, та його мешканці не будуть особистостями, а просто подібними на роботів, які виконують якесь певне призначення. Людина не має у такому світі можливості змінити професію чи вид діяльності, не може творчо розвиватися, удосконалюватися.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте власну оцінку системі освіти, яка зображена в оповіданні "Фах".
Світ, що зображує Айзек Азімов у повісті "Фах" ("Profession"), на перший погляд, є розумним і раціонально влаштованим. Тут панує дисципліна, порядок, культ освіти. Однак яка ж то освіта? Тут діти не здобувають освіту самотужки, не вчаться самостійно мислити й шукати інформацію, а за допомогою спеціальних технічних приладів отримують готові знання. Здається, це швидше й надійніше, однак це спотворює людську природу, позбавляє її можливості бути собою, здатності творити й мислити...
Читати відповідь повністю → - Для чого потрібно вчити таблицю множення, якщо є калькулятори; для чого потрібно вчитися писати, якщо є комп'ютери, для чого потрібні художні книжки, якщо є фільми?
Таблицю множення потрібно знати людині для того, щоб від найпростішого вона могла вивчати більш складне. Як говорив Джордж: якщо розпочати з найлегших для засвоєння книжок з математики, то можна зрозуміти інші книжки по техніці. Без уміння писати не можна уявити жодну сучасну людину, це те основне, що повинен вміти кожен. Художні книжки потрібно читати для розвитку своєї уяви, для збагачення словника, для підвищення рівня своєї грамотності.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що твір Айзека Азімова "Фах" належить до науково-фантастичної літератури.
Науково-фантастична література — один із різновидів фантастики. Фантастика у творах цього жанру перебуває в тісному зв'язку з проблемами розвитку науки й техніки. Науково-фантастична література нерідко взаємодіє із соціальною фантастикою, у якій порушуються суспільні проблеми, аналізуються суперечності суспільного буття та їх наслідки...
Читати відповідь повністю → - Опишіть День освіти. Що відбувалося того дня? Чому цей день був такий важливий для молоді?
День Освіти був великою подією в житті кожного. Він відбувався 1 листопада для тих, кому виповнилося 18 років. Перед цим днем кожна молода людина задумувалася, ким стане: логістом, механіком, гравітологом, програмістом. Та все вирішували спеціальні прилади у кімнатах тестування. Вони визначали, для якої діяльності найкраще підходить мозок людини, а потім записували за допомогою спеціальних стрічок усі знання з певної професії у мозок хлопця чи дівчини.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Підготуйте порівняльну характеристику образів Джорджа Плейтена та Тревіліяна. Доберіть відповідні цитати.
Джордж Плейтен і Тревіліян. Образ Джорджа Плейтена яскраво виявляється в зіставленні з іншим персонажем — Тревіліяном. Джордж Плейтен і Тревіліян були однолітками. Вони разом жили на планеті Земля, спілкувалися, брали участь у дитячих розвагах, товаришували. Проте їхні батьки посідали різне місце в "диференційованому" суспільстві майбутнього. Батько Джорджа був простим трубоукладачем, а Тревіліян-старший був металургом на іншій планеті...
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, чим відрізняється ваше навчальне приладдя від навчального приладдя, яким користувалися ваші бабусі і дідусі.
Сучасне навчальне приладдя легке у користуванні (ручкою легше писати, ніж пером і чорнилом), воно дає більше можливостей, є доступне для кожного. Для навчання сучасні учні використовують електронні підручники, друкувальну техніку, можуть пройти он-лайн тестування на комп'ютері, щоб перевірити свої знання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть про День читання, який змальовує у творі Айзек Азімов. Розкрийте сутність цього свята в державі майбутнього.
День Читання відбувався у вересні для всіх восьмирічних дітей. У цей день їх вчили читати за допомогою спеціальних приладів. Для держави це не було дуже важливе свято. Від цього дня залежало не так вже й багато. Після нього не було натовпу вербувальників, не штовхалися перед списками, нетерпляче ждучи, коли оголосять наслідки Олімпіади. Після дня Читання діти ще десять років жили на перенаселеній Землі своїм недиференційованим життям; вони поверталися в родини, але вже вміли читати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →