Квітка-Основ'яненко: письменник, актор з душею істинного українця

Шкільний твір

Є у центрі Харкова тиха і затишна вулиця, названа ім'ям українського письменника Григорія Квітки-Основ'яненка. Мені подобається сюди приходити — щоразу зупиняюся перед погруддям відомого земляка і подумки поринаю у минувшину Харкова. Люблю гортати сторінки біографії творця новітньої української повісті. Григорій Квітка народився у селі Основа поблизу Харкова. Його батько був власником Основи, а майбутній письменник, закоханий у свій край, згодом взяв псевдонім Основ'яненко, тим самим увічнивши свою малу батьківщину. Від покоління до покоління харків'яни передають чимало цікавих розповідей і легенд про Григорія Квітку-Основ'яненка. Адже його життя з дитинства було насичене подіями, що вплинули на його літературну творчість. П'ятирічним хлопчиком, тяжко недужий на очі, поїхав він із матір'ю на прощу до Озерянського монастиря. І там під час моління сталося диво: хлопчик прозрів. Це дивовижне прозріння наповнило його душу глибокими релігійними почуттями, які вилилися у його творах. Саме це й підштовхнуло підлітка у 12 років вирішити піти в монастир. Батьки були проти, тому батько записав сина до війська, коли тому виповнилося 15 років. У домі Квіток в Основі не раз бував відомий філософ Григорій Сковорода. Це знайомство суттєво вплинуло на творчий шлях Григорія Квітки-Основ'яненка. Після кількарічного перебування в монастирі він остаточно визначився і з головою поринув у світське і театральне життя Харкова. Квітка брав участь у театральних виставах, граючи комічні ролі. Згодом він був директором театру. На схилі літ жив у родовому селі Основі, де йому у літературній діяльності допомагала дружина.

На початку свого творчого шляху Квітка наслідував Котляревського. Його перше оповідання "Салдацький патрет" написане у формі травестії і в гумористичному бурлескному тоні. В такому самому дусі написано ще кілька ранніх оповідань Квітки. Але поступово він перейшов до написання творів іншого характеру, з іншою тематикою. До кращих належать "Маруся", "Сердешна Оксана", "Перекотиполе", "Козир-дівка", драма "Щира любов", комедія "Сватання на Гончарівці". В них автор демонструє інший підхід до висвітлення життєвих ситуацій, до родинного побуту, зображення своїх персонажів. Його улюблені герої трохи наївні й сентиментальні, але це не робить їх менш цікавими.

У "Сватанні на Гончарівці" яскраво і гумористично зображено картинки життя і побуту харків'ян початку XIX століття. Комедія виявилася настільки вдалою, що впродовж десятиліть не сходила з театральних сцен.

Я люблю цей тихий куточок Харкова. Поруч із пам'ятником — старі університетські стіни, трохи далі — височезна Успенська дзвіниця. Старі камені, здається, приховують у собі подих століть. А на весь цей сучасний ритм життя споглядає бронзовий Квітка-Основ'яненко — мудрий і талановитий письменник, з Богом у серці і з душею істинного українця. За його творчістю можна вивчати Життя і побут харків'ян і мешканців Слобожанщини кінця XVIII — початку XIX століття. І в цьому сенсі він залишив дуже цінний дар усім наступним поколінням.