Яновський Юрій — Шаланда в морі

Шкільні твори

Образ жінки як уособлення людяності й ніжності (за новелою "Шаланда в морі" роману "Вершники" Ю. Яновського) (1 варіант)

Юрій Яновський — співець революційних подій 1917 року. Він написав нестандартний твір — роман у новелах, який став мозаїчною картиною України того часу. Усе знайшло своє відбиття в романі: страхіття братовбивства і відданість переконанням, вірність обов'язку і зрада, любов і ненависть. Однією з найпоетичніших новел роману є "Шаланда в морі", в якій письменник змальовує образ жінки в чеканні, образ люблячої матері, образ дружини, що вічно чекає чоловіка з моря...

Читати приклад твору →

Образ жінки як уособлення людяності й ніжності (за новелою "Шаланда в морі" роману "Вершники" Ю. Яновського) (2 варіант)

"Шаланда в морі" — де "одна з найромантичніших у нашій літературі новел, хоча ця її романтика написана пером сучасного реаліста", як писав Олесь Гончар. Вона відображує незвичайний час, буремний, героїчний та тривожний: "О дев'ятнадцятий рік месників і платіїв... Рік незнайдених образів і трагедійних метафор, рік любові й смерті, трепету повсталих сердець, простоти жертв, солодкості ран і висоти класових почувань, о, милий, піднесений рік".
Зачаровує краса образу матері, змальованого в новелі...

Читати приклад твору →

Образ жінки як уособлення людяності й ніжності (за новелою "Шаланда в морі" роману "Вершники" Ю. Яновського) (3 варіант)

Серед усіх людських законів є один невмирущий у своїй благородності — закон жертви. Всі ми більшою чи меншою мірою жертвуємо людям щось своє: час, знання, любов... Та є у світі найвища самопожертва, що не має жодного аналога, це — материнство. Мати не лише дарує дитині свій час і безмежну любов, не лише допомагає вижити, вона віддає все життя, всю себе, кожну мить сердечної теплоти. І немає для матері більшого горя, як пережити смерть дитини, а тим більше вбивство дітьми один одного...

Читати приклад твору →

Образ Половчихи в новелі Ю. Яновського "Шаланда в морі"

Многострадна моя. Синьоока.
Змарніли. Жива!
І стоїш ти одна, посивіла, стара Ярославна
На дніпровськім лужку, на трипільському древнім валу.
А. Малишко
Нічого немає в світі кращого за жінку, жінку-дружину, подругу, матір. Саме вона з давніх-давен підтримувала родинне вогнище, плекала дітей, продовжуючи рід. Саме вона взяла на свої маленькі плечі тягар війни...

Читати приклад твору →

Природа в новелах "Подвійне коло" і "Шаланда в морі" (Ю. Яновський "Вершники")

Події в новелі "Подвійне коло" розгортаються з шаленою швидкістю в степу під Компаніївкою. Іде громадянська війна, у шалі битв за примарні ідеї гинуть люди. Перед нами розгортається трагедія роду Половців: брати зустрічаються в бою, не пізнають один одного і вмирають від рідної руки.
Картини природи в романі Ю. Яновського "Вершники" — не статичний фон. Вони змінюються в процесі розгортання подій.
Був серпень 1919 року. Чисте небо над степом "здіймалося вгору блакитними вежами"...

Читати приклад твору →
Дивіться також