Про Михайла-семилітка ─ душу і силу народу (за твором А. Лотоцького "Михайло-семиліток")

Шкільний твір

Відомо, що в казках прихована мудрість народу. Треба лише вміти читати казки і розуміти їх. Я люблю казки на історичну тему, люблю домислювати і уявляти картини далекого минулого. Ось Київ за часів набігів печенізьких орд. Уявляю Золоті ворота, високий мур навколо міста... Казка А. Лотоцького "Михайло-семиліток" — саме про ці часи.

Михайлові було всього сім років. Його батько — київський князь. Незважаючи на юний вік, Михайлик добре їздить верхи і влучно стріляє з лука. А ще він — улюбленець усіх киян. Важкі то були часи в житті народу. До міста час від часу підступали вороги, палили і нищили помешкання, забирали в неволю жінок і дітей. Кияни мужньо захищали своє місто, відбивали ворожі напади, а це ще більше дратувало загарбників.

Під час чергової облоги міста печеніги дізналися від ворожбитів, що сила і нескореність киян — у маленькому хлопчикові Михайликові. Адже він — "душа народу, його сила". Задумали вороги забрати з собою малого князенка, щоб позбавити киян сили. Спочатку направили послів до старого князя з пропозицією добровільно віддати сина в обмін на те, що печеніги знімуть облогу Києва. Водночас підіслали до містян злих духів, щоб ті умовили людей відмовитися від Михайлика. Йому, мовляв, у полоні буде краще, ніхто його не образить. Печеніги ж на деякий час забудуть дорогу до Києва.

Поступово злі духи привернули на свій бік мешканців Києва. Завагався і князь, запропонував скликати народне віче. Проти брата виступив другий син князя Лихослав. Рішення віче було проти Михайла.

Чесно кажучи, я чекав іншого завершення казки. Нерозумна юрба добровільно зреклася свого оберега — позбавила себе сили і душі. Князенко почувався зрадженим. Однак інтереси киян він поставив вище за свої особисті. Він скочив на свого коня, у якого одразу виросли крила. Вершник злетів до неба, прихопивши з собою Золоті ворота. Побив він печенігів і полетів геть від Києва. Десь далеко, в інших краях, поставив Золоті ворота і стереже їх донині. Він таким і залишився — юним, сильним і хоробрим хлопчиком.

Казка вчить, що в житті треба зрозуміти, в чому твоя сила, а також не позбавляти себе тих оберегів, які захищають тебе від злих духів і злих ворогів.

Інші варіанти цього твору: