Тема жіночої долі у поезії М. Некрасова (за віршем "Трійка")

Шкільний твір

"Вселенським смутком" овіяна поезія російського поета Миколи Некрасова. У його віршах — така правда життя, що іноді вона наскрізь пронизує душу своєю безвихіддю і безнадією. Смуток і журба звучать і в кожному рядку його славнозвісної "Трійки" (переклад М. Терещенка):

Чом ти пильно зориш на дорогу,

Без веселих подружок стоїш?

Мабуть, серце здіймає тривогу —

І лице Спалахнуло ясніш.

Трійка у вірші Некрасова — це образ щастя. Воно таке манливе і водночас нездійсненне для бідної дівчини, нехай навіть Бог дав їй вроду, розум та інші чесноти, її бідність, її соціальний стан не дають жодних шансів ухопити, як жар-птицю, своє щастя — наздогнати трійку. Хіба що кинути лукавий погляд із-під вигнутих брівок на молодого корнета, що мчить трійкою:

І чому поспішаєш хапливо,

Хочеш трійку догнати мерщій?..

Щоб на тебе, струнку і вродливу,

Задивився корнет молодий.

Від першої частини вірша, у якій юна красуня з надією і оптимізмом дивиться на трійку, що мчить мимо, поет переходить до розповіді про майбутнє дівчини. А воно, за Некрасовим, позбавлене добрих сподівань і зображується у похмурих тонах.

Дівоча врода, яка легко "старика підіб'є на дарунки, кине в серце юнацьке любов", насправді дістанеться брутальному мужикові без пуття, не здатному на ніжні почуття. Де й дінеться дівоча врода і привабливість:

Одцвітеш від важкої роботи

Ти, не встигши розквітнуть, за мить,

І поринеш ти в сон і турботи,

Дивіться також

Будеш няньчити, їсти й робить.

І це ще не всі жахи бідняцького подружнього життя. Чоловік-п'яниця буде бити, а свекруха повсякчас шпинятиме, турбота про дітей забере рештки рум'янцю і вроди...

Але чому так світло і красиво звучать слова некрасівського вірша? Можливо тому, що переважає перша частина, сповнена надій і сподівань молодої вродливої дикунки. Те, що пророкує дівчині поет у другій частині, буде потім. А поки що б'ється серце дівоче, пульсує молода кров і так хочеться підкорити серце корнета і, зрештою, наздогнати трійку. Завжди є надія на кращу долю, адже надії, а з ними найпотаємніші мрії, інколи збуваються. Тим і прекрасна юність, що живе надіями і сподіваннями.

Некрасов з неприхованою симпатією ставиться до своєї ліричної героїні. Він її любить по-батьківськи, описуючи її вроду і найтонші порухи душі. Він по-батьківськи сумує, розмірковуючи над тим, що на бідну дівчину чекає в майбутньому. Поступово змінюється його поетична палітра: від світлих кольорів — до сірих і похмурих.

І в лиці твоїм, повнім горіння

І життя, — миттю з'явиться жах,

Вічний вираз тупого терпіння,

І безглуздий, страшний переляк.

Так, сумну картину майбутнього намалював своїй героїні поет. Він добре знав, про що писав. Адже Некрасов був співцем пригнобленого народу, одним-із справжніх знавців жіночої долі. Звідси смуток, журба і туга у його славнозвісній "Трійці".