"Іліада" Гомера: вигадка й правда
Героїчною подією для греків була Троянська війна (ХІІІ ст. до н.е.), яка відбулася десь за три-чотири століття до створення епосу про неї. Що ж то були за події?
Тривалий час Троя вважалася вигадкою, і отже, вигаданими вважалися і події Троянської війни. Але 1870 року, тобто зовсім недавно, археолог-аматор Генріх Шліман, німецький купець, на заздрість сонмищу невдах-професіоналів... розкопав Трою! Оце була сенсація! Про неї говорила не те що Європа, нею марив увесь світ. Так значить Троя існувала! Так значить існували і Гектор, і Ахілл, і Зевс. Та плутати людей із небожителями, міф з реальністю не можна. І безліч дослідників: істориків, філологів, етнографів стали шукати, де в "Іліаді" правда, а де — вимисел. Допоміг їм у цьому архітектор з Великобританії Майкл Вентріс. Йому тоді було лише тридцять років (через три з половиною роки він загинув у автомобільній катастрофі). Саме про відкриття Вентріса написав відомий учений С. Лур'є: "Йому вдалося зробити найзначніше і найбільш неймовірне відкриття в науці про античність з часів епохи Відродження". У чому полягає це відкриття? Під час розкопок на острові Кріт, у "багатих золотом Мікенах", де володарював ватажок греків у Троянській війні Агамемнон, а також у Пілосі та інших місцях Балканського півострова археологи знайшли декілька тисяч глиняних табличок з невідомими письменами. Це сталося наприкінці ХІХ століття. Ви уявляєте собі, що тут почалося! До їхньої дешифров ки було залучено безліч людей: від істориків античності до військових шифрувальників, були задіяні дешифрувальні машини всіх контрроз —відок світу (робота тривала понад півстоліття). Все марно! Таємничі письмена були умовно названі "лінійним письмом Б" і визнані такими, які не дешифруються. І ось 1953 року Майкл Вентріс розшифрував те загадкове "лінійне письмо Б". Прочитавши загадкові письмена, вчені дізналися ось про що.
- "Іліада" (повний текст)
- "Іліада" (скорочено)
- Як помирає Гектор? Яким було його останнє прохання? (та інші запитання)
На початку ІІ тисячоліття до нової ери на Балканах з'явилися племена греків-ахейців. Десь до середини цього тисячоліття на півдні півострова склалися рабовласницькі держави. Їхні царі (базиліки, по-сучасному — царі) жили у містах за міцними, циклопічної кладки мурами. Ахейці стали поглядати навкруги, "чи нема країни, щоб загарбать..." Серед інших ахейці завоювали й острів Крит. А на Криті існувала висока й витончена культура, вплив якої зазнавали на собі ахейці. Після завоювання Криту ця культура остаточно стала спільною для греків і критян.
На північному заході Малої Азії був ласий для ахейців шматок — місто-держава Троада із столицею Троєю, або Іліоном. Троада була багата, вирізнялася зручним для торгівлі розташуванням, родючим грунтом тощо. І ахейці прагнули загарбати Троаду! Більшість учених датують Троянську війну 1200 р. до н.е.
Троада була загарбана, а Троя (Іліон) — зруйнована.
Але "бере вовк, та бере й вовка"... Троянська війна була початком кінця ахейської військової могутності. Незабаром на Балканах з'явилися нові грецькі племена — дорійці. Поруйнувавши культуру ахейців, вони почали створювати свою. Але руйнувати набагато простіше й швидше, ніж будувати. Храми заростали травою, міста занепадали, забувалася писемність, мистецтво, ремесла. І, звичайно, забувалося минуле. Як то кажуть, рвався ланцюжок подій... А окремі ланки цього ланцюжка міфологізувалися, обростали безліччю домислів. Деякі ж ланки з різних кінців ланцюжка справжніх подій з'єднувалися між собою, деякі — просто випадали. Розповіді про героїв і богів, факти історичні та вигадані перемішувалися, утворилась така собі суміш із правди та вигадки.