Скляренко Семен Дмитрович

Життєпис

  • Скляренко Семен Дмитрович
  • Скляренко Семен Дмитрович

Семен Скляренко

(1901 — 1962)

Семен Дмитрович Скляренко народився 26 вересня 1901 року в селі Прохорівці на Черкащині, в родині зубожілого селянина. Навчався в місцевій школі, потім — у Золотоніській гімназії. Уже в той час він багато читав, захоплювався літературою. A пізніше й сам почав писати: 1919 року в місцевій газеті "Голос труда" було надруковано його перший твір — вірш "Гімн праці".

Після закінчення гімназії наприкінці 1919 року юнак повертається до рідного села, працює бібліотекарем, учителює, водночас друкується в періодичній пресі. Його поезії, нариси, оповідання публікуються в київських газетах "Більшовик", "Селянська газета", альманасі "Вир революції".

1921 року Прохорівський комнезам посилає С. Скляренка вчитися до Київського політехнічного інституту, а через півроку його призивають до лав Червоної Армії. Відслуживши, С. Скляренко з осені 1924 року живе в м. Єгор'євську Московської області, де завідує клубом, керує культвідділом ради профспілок.

Повернувшись у 1926 році на Україну, він працює в Черкаській окружній газеті "Радянська думка", а з 1927 року — в київській "Пролетарській правді".

С. Скляренко виступає з рядом оповідань, публікує збірку оповідань "Вітер з гір". У повісті "Матрос Ісай" (1930) письменник відтворює епізоди подій громадянської війни на Україні.

З появою трилогії "Шлях на Київ" ("Шлях на Київ", 1937; "Микола Щорс", 1939; "Польський фронт", 1940) автор здобуває широке визнання.

Служба військовим кореспондентом під час Великої Вітчизняної війни допомогла письменникові створити повість "Україна кличе", в центрі якої образ Сили Жердяги, одного з основних персонажів роману "Шлях на Київ".

Кращі оповідання і мініатюри, написані Скляренком у роки війни, ввійшли до збірки "Рапорт" (1945).

Після війни, у 1948 році, виходить збірка його нарисів "Орлині крила" про подвиги комсомольців на фронтах Великої Вітчизняної війни.

У 1954 році вийшов роман С. Скляренка "Карпати".

Визначним досягненням історичної романістики 50—60-х років стали твори С. Скляренка "Святослав" (1959) і "Володимир" (1962).

С. Скляренку не судилось завершити трилогію з історії Київської Русі — написати роман про Ярослава Мудрого: 7 березня 1962 року талановитого романіста не стало.

Твори Семена Скляренка: